Social Media:

© 2018 by HS Tennis Championships

DecoTurf-Tournament-Logo.jpg

ALL-TOURNAMENT TEAMS

BOYS A DIVISION

2019

Most Outstanding Player: Jake Fraunfelder (Rock Bridge); No. 1 Singles: Bernardo Costa (Montverde); No. 2 Singles: Zach Grueber (Rock Bridge); No. 3 Singles: Noah Hernandez (Hinsdale Central); No. 4 Singles: Olavo Amorim Neto (Montverde); No. 5 Singles: Henrique Souza (Montverde); No. 6 Singles: Bruno Nunes (Montverde); No. 1 Doubles: Diego Lopez & Jonathan Mascagni (Milton); No. 2 Doubles: Jordan Bruck & Will Leathers (McCallie); No. 3 Doubles: Andres Fente & Ryan Nash (Saint Andrew’s)

2018

MVP: Will Cubitt (Spartanburg) Singles: Andrew Buhelos (Hinsdale Central), Quinn Fender (Saint Andrew's), Bryce Keim (Spartanburg) and Ashe Ray (Spartanburg); Doubles: Preston Cameron & Alex Wesbrooks (Saint Xavier) and Luke Casper & Josh Leopold (Bellarmine Prep)

2017
MVP: Chambers Easterling (Spartanburg) Singles: George Harwell (Montgomery Bell), Bryce Keim (Spartanburg), Alec Reusche (Southlake Carroll), Sam Rubell (Ransom Everglades), Drew Singerman (St. Xavier), Nick Watson (Catholic), Alex Wesbrooks (St. Xavier) and Jeremy Yuan (Northview) Doubles: Bienvenu & Watson (Catholic), Holtman & Mora (Ransom Everglades), Marshall & Moseley (Tennessee) and Segraves & Yuan (Northview)
 

2016
MVP: Chambers Easterling (Spartanburg) Singles: Chris Casati (Deerfield), Jacob Edelchik (Highland Park), Geroge Harwell Montgomery Bell), Zach Jennings (Brookwood), Galen Lee (Etowah), Drew Singerman (St. Xavier)Alex Wesbrooks (St. Xavier) and Omar Williams (Spartanburg) Doubles: Berry & Jennings (Brookwood), Cameron & Wesbrooks (St. Xavier), Casati & Wasilewicz (Deerfield) and Easterling & Keim (Spartanburg)
 

2015
MVP: Agie Moreno (Wiregrass Ranch) Singles: Lope Adelakun (Hinsdale Central), Chris Ephron (Pensacola Catholic), Pedro Fernandez (Wiregrass Ranch). Eddie Grabill (Hinsdale Central), Ninan Kumar (Winter Park). Brandon Lancaster (St. Xavier), Spencer Richey (Memphis University School) and Matt Terry (Northview) Doubles: Danielson & Richey (Memphis University School), Fernandez & Moreno (Wiregrass Ranch), Lancaster & Singerman (St. Xavier) and Terry & Yuan (Northview)
 

2014
MVP: Martin Joyce and Michael Lorenzini (Hinsdale Central) Singles: Chambers Easterling (Spartanburg), Alex Goloustian (New Trier), Robert Kelly (Cardinal Gibbons), Brandon Lancaster (Saint Xavier), Lorenzo Rollhauser (Webb School), Alan Sweet (Barron Collier) and Arthur Viallaneix (Winter Park) Doubles: Joyce & Lorenzini (Hinsdale Central), Lancaster & Singerman (Saint Xavier), Johnson & Sweet (Barron Collier) and Crane & Riazzi (RJ Reynolds)
 

2013
MVP: Alex Hagermoser (Hinsdale Central) Singles: Sean Donohue (St. Xavier), Aaron Jumonville (Montgomery Bell), Michael Lorenzini (Hinsdale Central), Toby Ma (Deerfield), Baker Newman (Gulliver Prep), Chase Perez-Blanco (Gulliver Prep), Walker Sims (Memphis University School) and Jorge Vargas (Barron Collier) Doubles: Heneghan & Hagermoser (Hinsdale Central), Lorenzini & Joyce (Hinsdale Central), Karpos & Jumonville (Montgomery Bell) and Perez-Blanco & Newman (Gulliver Prep)
 

2012 
MVP: Jared Hiltzik (New Trier) Singles: Aron Hiltzik (New Trier), Brett Clark (Barron Collier), Roy Lederman (Pine Crest), Alex Gornet (St. Xavier), Anderson Scarpa (Baylor), Christian Waldron (Beacon), Jordan Portner (Mt St. Joseph) and Aaron Jumonville (MBA) Doubles: Hiltzik & Hiltzik (New Trier), Gornet & Donohue (St. Xavier), Clark & Vargas (Barron Collier) and Lilley & Roper (Edmond North)

 

2011
MVP: Robert Stineman (New Trier) Singles: Jarod Hiltzik (New Trier), Jason Brown (Deerfield), Ben Shklyar (Deerfield), Alex Gornet (Saint Xavier), Quinton Vega (Beacon), Wovarian Kumthonkittikul (New Hanover), Brett Clark (Barron Collier) and Alex Sidney (McDonogh) Doubles: Stineman & Kawashima (New Trier), Shklyar & Ma (Deerfield), Sidney & Bell (McDonogh) and Zak & Brint (Highland Park) 

 

2010
MVP: Alex Gornet (St. Xavier) Singles: Alex Howard (Brentwood), Drake Hernandez (Brentwood), Toby Ma (Deerfield), Jeffrey Hirsh (Woodward), Brett Johnson (CAL) and Beck Pennington (Greenwood) Doubles: Coronel & Seiffert (Saint Xavier) and J. Kuo & Z. Kuo (Saint Xavier) and Reddy & Lippolis (USN)

 

2009
MVP: Ian Chadwell (Centennial) Singles: Pierce Kohls (Calvary Christian), Chris Ardery (Bowling Green), Beck Pennington (Greenwood), Ryan Pitts (South Oldham), Bobby Whitmer (Daviess County), Andrew Howard (Western Hills), Addison Overby (Pad. Tilghman) and Casey Leary (St. Xavier) Doubles: Austin & Minton (Bowling Green) and Freeman & Freeman (Corbin)

 

2008
MVP: Richard Canelas (Highlands) Singles: Pierce Kohls (Calvary Christian), Chris Ardery (Bowling Green) and Bradley Boiling (Bowling Green) Doubles: Glass & Evans (Bourbon Co.) and Wentworth & Pennington (Greenwood)

BOYS B DIVISION

2019

Most Outstanding Player: Benji Taverne (Baylor); No. 1 Singles: Brandon Chou (Trinity); No. 2 Singles: Michael Chou (Trinity); No. 3 Singles: Alex Stacy (George Washington); No. 4 Singles: Ben Rueff (Trinity); No. 5 Singles: Ethan Burgan (Baylor); No. 6 Singles: John Gilbert (Baylor); No. 1 Doubles: Hunter Smith & Benji Taverne (Baylor); No. 2 Doubles: Carson Chassaignac & Davis Weston (Catholic); No. 3 Doubles: Nadeem Jones & Rushik Patel (George Washington)

 

2018

MVP: Parker Bradbary (Briarwood Christian) Singles: Arman Dave (Southlake Carroll), Hank Leathers (McCallie), Baylor Sai (Mongtomery Bell) and Nick Watson (Catholic); Doubles: Raymond Chassaignac & Nick Watson (Catholic) and Arman Dave & Nick Ryniak (Southlake Carroll)

2017
MVP: Jefferson Hobbs (Niceville) Singles: Carver Arant (Carrollton), Joris Bizys (Hinsdale South), Cole Brainard (Dunwoody), Reuben Dayal (Brookwood), Namit Sambare (Hinsdale South) and Harrison Williams (Webb School) Doubles: Bizys & Sambare (Hinsdale South), Brainard & Lautenbacher (Dunwoody) and Gray & Hobbs (Niceville)

 

2016
MVP: John Hunter (Starr’s Mill) Singles: Chase Brill (Edmond Memorial), Dubie Dubin (Starr’s Mill) Brooks Green (McGill-Toolen) and Jacob Marshall (Tennessee) Doubles: Cozart & Marshall (Tennessee) and Gray & Tempe (Edwardsville)

 

2015
MVP: Ryan Dugan (Santa Margarita) Singles: Max Boice (Santa Margarita), Dubie Dubin (Starr’s Mill), Matt Henson (Tennessee), Scott Hjelm (Jenks), Bennett Hughes (Jenks) and Matt Marin (Blessed Trinity) Doubles: Boice & Kurtz (Santa Margarita), Henson & Marshall (Tennessee) and Doyle and Thomas (Vandebilt Catholic)

 

2014
MVP: Ryan Massinople (George Washington) Singles: Gus Benson (Model), Chase Brill (Edmond Memorial), Hunter Tubert (Huntington) and Jordan Pitts (South Oldham) Doubles: Koenig & Massinople (George Washington) and Gardezi & Tolsdorf (Trinity)

 

2013
MVP: Brian Dhingra (Latin School of Chicago) Singles: Mark Cassis (Charleston Catholic), David Hess (DuPont Manual) and Austin Hussey (Covington Catholic) Doubles: Cassis & Standish (Charleston Catholic) and Mayborg & Pitts (South Oldham)

 

2012 
MVP: Michael King (USN) Singles:  Reece Acree (Washington), Chase Gordon (Jenks), Matthew Duma (St. Xavier) and Randy Strause (Trinity) Doubles: Acree & Lowery (Washington) and Duma & Santen (St. Xavier)

 

2011
MVP: Matt Daly (Cardinal Gibbons) Singles: Jeffrey Holcombe (Vestavia Hills), Alex Menzel (DuPont Manual), Ben Quazzo (Latin School) and Emerson Walsh  (Trinity) Doubles Holcombe & Wang (Vestavia Hills) and Torsch & Walsh (Trinity) 

 

2010
MVP: Joey Fritz (Cin. Country Day) Singles: Michael Barton (Cin. Cntry Day), Ethan Dunbar (Cloverleaf), Bill Wright (Hunington) and Pierce Kohls (Calvary Christian) Doubles: Spalding & Swencki (Marion Co.) and Rowton & Rowton (Pad. Tilghman)
 

BOYS C DIVISION

2019

Most Outstanding Player: Zach Trimpe (Edwardsville); No. 1 Singles: Zach Trimpe (Edwardsville); No. 2 Singles: Rory Sutter (John Burroughs); No. 3 Singles: William King (TL Hanna); No. 4 Singles: Bo Bush (Saint Xavier); No. 5 Singles: Charlie Hirsch (Pace); No. 6 Singles: Jess Ritter (Amarillo); No. 1 Doubles: Akash Rajan & Rory Sutter (John Burroughs); No. 2 Doubles: Dev Nayak & Sam Wang (John Burroughs); No. 3 Doubles: Ryan Manchee & Will Polster (Amarillo)

 

2018

MVP: Zach Trimpe (Edwardsville); Singles: Alex Gray (Edwardsville), Brandon Kali (Baylor), Nick Khulordava (TL Hanna) and Benjamin Taverne (Baylor); Doubles: Cole Brainard & Cade Lautenbacher (Dunwoody) and Alex Gray & Seth Lipe (Edwardsville)

2017
MVP: Anthony McIntosh (George Washington) Singles: Brooks Green (McGill-Toolen), Hallet Green (McGill-Toolen), Nadeem Jones (George Washington) and Walker Stearns (Saint George’s) Doubles: Agagan & B. Green (McGill-Toolen) and McIntosh & Zent (George Washington)

 

2016
MVP: Thomas McIntosh (George Washington) Singles: Hussain Alzubaidi (Seigel), JR Davis (Notre Dame), Pat Maclean (Mount St Joseph) and Nathan Zou (Central Magnet) Doubles: Koenig & McIntosh (George Washington) and Zou & Owens (Central Magnet)

BOYS D DIVISION

2019

Most Outstanding Player: Peter Glenn (Cardinal Gibbons); No. 1 Singles: Hallet Green (McGill-Toolen); No. 2 Singles: Cade Lautenbacher (Dunwoody); No. 3 Singles: George Fan (Vestavia Hills); No. 4 Singles: Wyatt Schline (Cardinal Gibbons); No. 5 Singles: Jack Kimbrough (Vestavia Hills); No. 6 Singles: Walt Reese (Cardinal Gibbons); No. 1 Doubles: Peter Glenn/Wyatt Schline (Cardinal Gibbons); No. 2 Doubles: Walt Reese/Caleb Suh (Cardinal Gibbons); No. 3 Doubles: Cade Lautenbacher/Nathan Ward (Dunwoody)

2018

MVP: Cameron Strause (Trinity); Singles: Brooks Green (McGill-Toolen), Hallet Green (McGill-Toolen), Jefferson Hobbs (Niceville) and Ohm Sharma (Webb School); Doubles: Brandon Chou & Michael Chou (Trinity) and Josh Cohlmia & Trey Huelskamp (Heritage Hall)

BOYS E DIVISION

2018

MVP: Seena Saadevandi (Parkersburg); Singles: Cade Cunnane (Chaminade Prep), Zarion Jones (Parkersburg), Davis Wall (Starr's Mill) and Nathan Zou (Central Magnet); Doubles: Chris Dyer & Caleb Fuller (Edmond Memorial) and Andrew Gnegy & Seena Saadevandi (Parkersburg)

BOYS F DIVISION

2018

MVP: Brady Todd (Buford); Singles: Dalton Counts (Buford) and Matthew Harvey (Carrollton); Doubles: Will Ingell & Bernard Lisy (Notre Dame)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

GIRLS A DIVISION

2017
MVP: Liz Norman (Walton) Singles: Faatimah Bashir (Jackson Academy), Mallory Gilmer (Etowah), Drew Hawkins (Baylor),  Ashley Kim (Southlake Carroll), Michelle McKamey (McCracken Co.), Meredith Roberts (Jackson Academy), Elizabet Verizova (North Gwinnett) and Lauren Yoon (Webb School) Doubles: Bashir & Roberts (Jackson Academy), Gaskins & Gaskins (Walton), Jenne & Thomas (Baylor) and McKamey & Shiben (McCracken Co.)

 

2016
MVP: Drew Hawkins (Baylor) Singles: Ana Albertson (Etowah), Mallory Gilmer (Etowah), Mira Gladstone (Spruce Creek), Karolina Hakala (Baylor), Michelle McKamey (McCracken Co.), Liz Norman (Walton), Gloria Son (Cherry Creek) and Claire Sullivan (St. George’s) Doubles: Albertson & Gilmer (Etowah), Carelli & Hawkins (Baylor), McKamey & Sprouse (McCracken Co.) and Nowak & Taylor (Pensacola Catholic)

 

2015
MVP: Suzanne Zenoni (Walton) Singles: Angelica Blake (American Heritage), Aimee Dervishian (Cambridge), Drew Hawkins (Baylor), Bella Kuse (Walton), Danielle Obolevitch (Pine Crest) and Stephanie Taylor (Pine Crest) Doubles: Bandy & Thorstenson (Girls Prep School), Blake & Sakar (American Heritage) and Cramer & Zenoni (Walton)

 

2014
MVP: Claudia Mackenzie (Ransom Everglades) Singles: Harper Caswel (Baylor), Samantha Caswell (Baylor), Michelle Fleenor (GPS), Bella Kuse (Walton), Daniela Lopez (Ransom Everglades), Madeline Rolph (Sayre), Kaeli Smashey (Barron Collier) and Suzanne Zenoni (Walton) Doubles: S. Caswell & Morgan (Baylor), Cramer & Kuse (Walton), Hanlon & Lopez (Ransom Everglades) and Snyder & Taylor (Pine Crest)

 

2013
MVP: Samantha Caswell (Baylor) Singles: Harper Caswell (Baylor), Katie Fitt (Ravenwood), McKinleigh Lair (Jenks), Joulia Likhanskaia (Winter Park), Cassie Mercer (Huntington), Josie Rogers (Dobyns Bennett), Liza Southwick (Harpeth Hall) and  Olivia Thaler (Gulliver Prep) Doubles:  Morgan & H. Caswell (Baylor), Hao & Fitt (Ravenwood), Huck & Mercer (Huntington) and Navarro & Thaler (Gulliver Prep)

 

2012 
MVP: Samantha Caswell (Baylor) Singles: Harper Caswell (Baylor), Michelle Fleenor (GPS), Emma McCallie (GPS), Madie Cook (Notre Dame), McKinleigh Lair (Jenks), Kourtney Keegan (Blessed Trinity), Maggie Leavell (Hutchison) and Abbie Mather (Assumption) Doubles: S.Caswell & Morgan (Baylor), Fleenor & McCallie (GPS), Keegan & Kuse (Blessed Trinity) and Leavell & Orr (Hutchison)

 

2011
MVP: Samantha Caswell (Baylor) Singles: Olivia Boesing (Floyd Central), Lauren Caballero (Ravenwood), Madie Cook (Notre Dame), Macie Elliot (Reitz Memorial), Bronte Goodhue (GPS), Maggie Leavell (Hutchison), Abigail Owens (Peachtree Ridge) and Allie Smith (Columbus North) Doubles: S. Caswell & Morgan (Baylor), Leavell & Orr (Hutchison), Mills & Owens (Peachtree Ridge) and Caballero & Hao (Ravenwood) 

 

2010
MVP: Alaina Roberts (Saint Joesph’s), Singles: Hanna Newstadt (DuPont Manual), Emily Przystawski (Assumption), Caitlin Burton (Daviess County), Katie Hagan (Lone Oak), Kelsey Hensley (Russell) and Jessica Rink (Saint Joseph’s) Doubles: Beach & Graham (Collegiate), Phillips & Przystawski (Assumption) and Mason & Puckett (Lex. Christian)

2009
MVP: Caroline Hedrick (Columbus North), Singles: Allie Smith (Columbus North), Jenna Sallee (Elizabethtown), Jaclyn Ottis (Greenwood), Irena Malliaras (Daviess Co.), Elizabeth Przystawski (Assumption), Kelly Hollingsworth (Male) and Ciera Pearson (Male) Doubles: Schroering & Craven (Assumption) and Hizny & Burton (Daviess Co.)

 

2008
MVP: Elise DeCamp (Henry Clay) Singles: Tabitha Collins (Bullitt East), Hanna Newstadt (DuPont Manual) and Abby Belknap (North Oldham), Doubles: Townsend & Wurster (North Oldham) and Maxwell & Youngblood (Elizabethtown)

GIRLS B DIVISION

2017
MVP: Juliana Mascagni (Milton) Singles:  Olivia Crawley (Soddy Daisy), Sarah Fitzgerald (Assumption), Elizabeth Goines (Riverwood), Allison Ivey (Christian Academy), Hallie Walker (Milton) and Elena Wernecke (Starr’s Mill) Doubles: Coyner & Crawley (Soddy Daisy), Goines & Staley (Riverwood) and Soto & Wernecke (Starr’s Mill)

 

2016
MVP: Morgan Liptak (Milton)  Singles:  Olivia Crawley (Soddy Daisy), Maci Ferguson (Russell), Kierstin Hensley (Russell) and Lexie Rosiello (Morgantown) Doubles: Hensley & Kendrick (Russell) and McKnight & Rosiello (Morgantown)

 

2015
MVP: Alex Bowers (Duncan) Singles: Olivia Crawley (Soddy Daisy), Maci Ferguson (Russell), Carly Kirkland (Duncan) and Abby Rosiello (Morgantown) Doubles: Ferguson & Hensley (Russell) and A. Rosiello & L. Rosiello (Morgantown)

 

2011
MVP: Jessica Bourque (Vandebilt Cath.) and Emma Pitre (Vandebilt Cath.) Singles: Sarah Bourgeois (Vandebilt Cath.), Caitlin Burton (Daviess Co.), Claire Hamilton (Charleston Cath.) and Mary Emma Maddox (Charleston Cath.) Doubles: Burton & Moore (Daviess Co.) and Hamilton & Sadd (Charleston Cath.)

 

2010
MVP: Morgan Freeman (Corbin) Singles: Katie Howard (Western Hills), Sydney Ledington (Corbin), Chandra Taylor (Glasgow), Lauren Renaud (North Oldham), Molly Knight (Jennings County) and Lucy Hearne (Jennings County) Doubles: Whitaker & Crick (Jennings Co.), Hart & Jewel (Corbin) and Peckham & Hahnel (Simon Kenton)

GIRLS C DIVISION

2016
MVP: Sarah Faith Ingell (Notre Dame) Singles: Sarah Fitzgerald (Assumption) and Mckenzie Grady (Tennessee) Doubles: Ingell & Haywood (Notre Dame)